Op zondagmiddag 8 december wordt de ABC-expositie ‘Bakens voor de Buurt geopend. De opening van deze expositie over ‘behoud en nevengebruik van Kerkgebouwen’ vindt plaats in De Doopsgezinde Kerk in Haarlem. Floor Roduner, wethouder Monumenten gemeente Haarlem, verzorgt deze officiële opening. Daarna wordt de expositie in het ABC opengesteld voor bezichtiging.
Een mix van religieuze en buurtactiviteiten kan kerken een nieuw toekomstperspectief bieden. Dat toont de expositie ‘Bakens voor de Buurt’ in het ABC Architectuurcentrum Haarlem. Centraal staan de zeven Haarlemse kerken die aan het project Buurtbakens meedoen.
In een unieke samenwerking met de gemeente en maatschappelijke organisaties zijn deze kerken aan de slag gegaan om nieuwe gebruikers voor hun kerkruimten te vinden. En met succes. De wens van deze geloofsgemeenschappen is zich in de veranderende samenleving in te zetten voor de wijk waarin zij staan. Vanuit die gedachte willen betrokken kerken verder bouwen aan hun relaties met bewoners en organisaties uit de buurt. Bij de expositie ‘Bakens voor de Buurt, over behoud en nevengebruik van kerkgebouwen’ staat het combineren van religieuze functies met maatschappelijke, sociale en culturele activiteiten in buurtkerken centraal.
Beeldbepalend
Door hun architectuur en stedenbouwkundige ligging zijn kerken beeldbepalende gebouwen in steden, dorpen en buurten. Met hun religieuze functies zijn ze ook van grote maatschappelijke en culturele betekenis. Veel geloofsgemeenschappen zijn de laatste vijftig jaar kleiner geworden en raakten in de problemen. Om gedwongen verkoop maar ook leegstand te voorkomen wordt door kerken steeds meer gekeken naar andere exploitatievormen.
Opbouw expositie Bakens voor de buurt
De eerste zaal van deze expositie plaatst de huidige ontwikkelingen in historisch perspectief: de bouw van kerken in Haarlem door de eeuwen heen en de sloop en herbestemming van veel kerken in de laatste decennia. In de tweede zaal gaat de aandacht vooral uit naar de zeven kerken die deelnemen aan het project Buurtbakens: de Oosterkerk, de HH Anna en Mariakerk, de Pelgrimkerk, de Pinkstergemeente Immanuel, de Goede Herderkerk, de Shelter/Sionkerk en de Oude Kerk Spaarndam.
De expositie ‘Bakens voor de Buurt’ is tot en met 18 mei 2025 in het ABC te zien.
Schrijf je in voor de nieuwsbrief
Ontvang iedere week het laatste nieuws en informatie op het gebied van architectuur in uw mailbox.